Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. Aktivasyon epostanız mı yok?

Kullanıcı adınızı, şifrenizi ve aktif kalma süresini giriniz

Duyurular:

Telif içeren eserlere ait P2P ve İndirme bağlantıları paylaşmak yasaktır, özen göstermenizi rica ederiz...

Gönderen Konu: Sistemde anormal hata  (Okunma sayısı 4292 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı war12

• Etkin Üye
  • **
Sistemde anormal hata
« : 25 Mayıs 2020, 11:38:59 »
Herkese merhaba  :)

Geçenlerde bilgisayarda yaşadığım anormal ve stabil olmayan birkaç durumdan bahsetmek istiyorum. Biraz sinir bozucu.Şuan kullandığım sistem 6 aylık falan orta-üst seviye sayılır. Sisteme çok sık format atan biriyim. Geçen gün 20. formatımı attım bu sisteme. :)  Ancak format atarken şöyle bir sorun yaşadım. windowsu kurduktan sonra windows güncellemeyi çalıştırdım ve yan odaya gittim. odadan tuhaf sesler gelmeye başladı, bilgisayar başına döndüğümde karşıma alttaki resmini eklediğim ekran çıktı. Ancak hala arka planda sanki güncellemeler devam ediyormuş gibi sürücü yüklenme sesleri gelmeye devam ediyordu. Bende birkaç tuşa bastım değişen birşey yok reset attım. Daha sonra  windows açıldı siyah ekranda masaüstü simgeleri biraz geç oluştu. sonra tekrar format attım ve bu sefer bu sorun olmadı. Sonra tekrar attım bu sorun olmadı. Ayrıca windows güncellemeri ile ilgili bir diğer enteresan durum ise mesela güncellemeleri indirirken ve kurarken bazen yeniden dene veya diğer güncellemeler yüklendiği için yüklenemiyor yeniden başlatın uyarısı veriyor olması. Bu uyarıları verdiğinde yeniden başlatıyorum ancak windows güncellemeyi tekrar çalıştırdığımda bazı sürücüleri atlıyor ve yüklemiyor. Bunu bazen ekran kartında birkez de ses kartı sürücüsünde yaşadım.Buda herzaman olmuyor bazen olan bir durum. Sistemde tek yaşlı bileşen sabit disk. Sorun bundan veya diğer başka parçalardan olmuş olabilirmi sizce? Yardımlarını bekliyorum.
https://hizliresim.com/QPO46O
« Son Düzenleme: 25 Mayıs 2020, 12:09:43 Gönderen: war12 »

Çevrimdışı highwayE6

• Forum Gurusu
Ynt: Sistemde anormal hata
« Yanıtla #1 : 25 Mayıs 2020, 13:38:39 »
Forumda iyi bir söylemimiz vardı. "Çalışıyor ise elleşme" Haklı nedenler ile oluşmuş bu söylem haricinde doğal olarak format atmak, yazılım ve donanım değişiklikleri yapma durumunda kalıyoruz.
Tavsiyem gerçekten gerekli değil ise makineyi fazla kurcalamayın.
Yeni bir sistemde eski HDD zamanla sorun çıkarabilir. Bunu kontrol için bir HDD kontrol, sağlık programı ile HDD nizi test etmekte fayda var. Sorunlu ise değiştirmek gerekebilir. Bu durumda en azından C diski olarak bir SSD almanızı tavsiye ederim.

Eski HDD ler eninde sonunda bir sorun çıkarırlar. Bundan kaçınılamaz. Ama SSD ler de zamanla eskirler Hatta sadece bir bilgi olarak CD DVD HHD SSD her tür data kayıt ortamının kullanım hatası ve mekanik sorunlar gibi durumlardan bağımsız, hatta hiç çalıştırılmasalar bile  üzerlerine kayıtlı datalar er geç bozulur.

Çevrimdışı war12

• Etkin Üye
  • **
« Yanıtla #2 : 25 Mayıs 2020, 14:00:22 »
teşekkürler.HDD sağlık yazılımı sorun yok diyor. Sanırım tavsiyenizi dikkate alıp daha fazla zorlamayacağım. Çünkü artık windowsun stabil olmayan tepkilerini gördükçe midem bulanmaya başladı.

Çevrimdışı gouranga

• Moderatör
  • Forum Aydını
« Yanıtla #3 : 26 Mayıs 2020, 15:50:30 »
Bana kalırsa ahirete göçmeye hazırlanan bir ekran kartı bu. Ya da iyi ihtimal ekran kartı sürücüsü yüklenirken bi anormallikler olmuş.

Çevrimdışı war12

• Etkin Üye
  • **
« Yanıtla #4 : 26 Mayıs 2020, 15:59:28 »
Bana kalırsa ahirete göçmeye hazırlanan bir ekran kartı bu. Ya da iyi ihtimal ekran kartı sürücüsü yüklenirken bi anormallikler olmuş.
açıkcası bu ihtimali düşünmek istemiyorum.ne ekran kartı nede diğer parçalara hiç elle müdahele etmedim oc falanda yapmadım.Sürücüleri hep windows updateden yükledim sadece bir defa üretici sürücüsünü yükledim oda deneme amaçlıydı. zaten sistem yeni olduğu için pek ihtimal vermiyorum ama elektronik parça mümkündür. Eğer bozulmuşsada sürekli fomat atıp sık sürücü yüklememden bozulmuştur o zaman. buda çok saçma geliyor istersem 50 defa format atarım. Bilgisayarın bu tepkilerin iğrenmeye başladım artık.eğer bozuksa çok kötü RX570 1500 tl para verdim.  :( 

Ben internette baya araştırdım benzer bir sorun bulamadım. Şu an çalışıyor umarım sorun olmaz.

Çevrimdışı levis

• Forum Gurusu
    • The West
« Yanıtla #5 : 26 Mayıs 2020, 16:21:36 »
Bilgisayar bazen en olmadık sorunlar çıkarabiliyor. Mesela usb bellekden format atıyorsunuz ve sonrasında sürücüleri yüklerken sürüyle hata veriyor. Tekrar aynı formatı atıyorsunuz ve sorunsuz bir şekilde çalışıyor.
Neden böyle oldu derseniz hiç bir fikrim yok. Oluyor böyle şeyler. Benim önerim, çok zorunlu olmadıkça format atmayın. Çalışıyorsa elleme prensibi çok iyi bir prensiptir benden tavsiye :)
Asus TUF Z270 Mark 1, Core i7 6700k,
Asus TURBO Nvidia GeForce GTX 1080 8GB 256Bit,
16 gb 2400mhz DDR4 Ram,
Creative Recon 3D Pcie,  Sony Shake-33,
Zalman GS1000Plus Kasa, High Power Astro GD1200WPSU,
Kingston UV300 480GB SSD , WD 4 TB x4 , Seagate 8 TB Harici x3,
Asus-Vx238h Led Monitör x2,

Çevrimdışı war12

• Etkin Üye
  • **
« Yanıtla #6 : 26 Mayıs 2020, 16:28:59 »
Bilgisayar bazen en olmadık sorunlar çıkarabiliyor. Mesela usb bellekden format atıyorsunuz ve sonrasında sürücüleri yüklerken sürüyle hata veriyor. Tekrar aynı formatı atıyorsunuz ve sorunsuz bir şekilde çalışıyor.
Neden böyle oldu derseniz hiç bir fikrim yok. Oluyor böyle şeyler. Benim önerim, çok zorunlu olmadıkça format atmayın. Çalışıyorsa elleme prensibi çok iyi bir prensiptir benden tavsiye :)
Doğru söylüyorsunuz.

Yıllardır bilgisayar kullanıyorum ve pc oyuncusuyum. Yaşadığım sorunlardan roman olur valla. Her ne kadar şu an sistem çalışsada şunu söylemeden edemeyeceğim keşke parayı bu aptal alet yerine konsola verseydim. Birde bu durumdan şu anlaşılıyor bilgisayar şansa çalışan bir alet. Ama ben şans için para vermiyorum ve ödediğim para bana geri gelmiyor.
« Son Düzenleme: 26 Mayıs 2020, 16:49:57 Gönderen: war12 »

Çevrimdışı war12

• Etkin Üye
  • **
« Yanıtla #7 : 29 Mayıs 2020, 23:40:26 »
sanırım sorun windows güncellemesinden dolayı ama emin değilim. Bu linkteki beyaz ekran sorunundan bahsedilmiş.

https://www.techradar.com/news/disastrous-new-windows-10-update-is-causing-serious-issues-for-some-people

Çevrimdışı levis

• Forum Gurusu
    • The West
« Yanıtla #8 : 30 Mayıs 2020, 23:19:53 »
Emin değilim ama geçen sene çıkan bir güncelleme sorun çıkarıyordu. Çözüm olarak eğer format atıcaksam internetden win10'un son sürümünü indirip kuruyorum. Bu şekilde olası güncelleme hatasından kurtulmuş oluyorum.
Asus TUF Z270 Mark 1, Core i7 6700k,
Asus TURBO Nvidia GeForce GTX 1080 8GB 256Bit,
16 gb 2400mhz DDR4 Ram,
Creative Recon 3D Pcie,  Sony Shake-33,
Zalman GS1000Plus Kasa, High Power Astro GD1200WPSU,
Kingston UV300 480GB SSD , WD 4 TB x4 , Seagate 8 TB Harici x3,
Asus-Vx238h Led Monitör x2,

Çevrimdışı conficker

• Meraklı
  • **
« Yanıtla #9 : 08 Haziran 2020, 03:17:26 »
2019 ve sonrası çıkan pclerde sorun yok IdeaPad S145-15AST de sorun yok.
[