Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. Aktivasyon epostanız mı yok?

Kullanıcı adınızı, şifrenizi ve aktif kalma süresini giriniz

Duyurular:

Çoğunluğu BÜYÜK HARFLERLE yazılmış başlık ve iletiler okunabilirliği olumsuz etkilemektedir ve ilan bölümü dışında yasaktır, özen göstermenizi rica ederiz...

Gönderen Konu: Sistem Sorunlu Normal mi?  (Okunma sayısı 6862 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı war12

• Etkin Üye
  • **
Sistem Sorunlu Normal mi?
« : 22 Ekim 2019, 23:12:10 »
Herkese iyi forumlar arkadaşlar.

Geçen yeni bir kasa toplamıştım oyun için. Sistem özellikleri şunlar.
İntel i3-9100F 3.60 Ghz
AMD RX570 8 GB DDR5 256 bit
8 GB DDR4 Hyperx (kaç mhz hatırlamıyorum 2xxx öyle birşeydi)
Asus b365m-k anakart
thermaltake kasa ve güç kaynağı
Windows 10 (UEFI değil eski kurulu)
Seagate 1 TB SATA 3 HDD (5 yıllık ama bad sector yok seagate yazılımı ile test edildi)
Bu sistemde Windows 10 64 bit kurulu ve güncellemeler yüklü.Sisteme virüs taraması yaptım virüs yok gözüküyor.Bazı oyunlarda sıkça takılma sorunları yaşıyorum ama fpsler normal gibi. Eski oyunlardan Mercenaries 2, Call of Duty İnfinite Warfare gibi oyunlar.Bu normal birşey midir? Moitörüm 60 hz. Eski oyunları 60 fps'ye sabitlemek ve hiç düşmemesini istiyorum. Mercenaries 2 çok eski bir oyun onda bunu yapabiliyor olmam lazım. Bir de mesela san andreas anormal birşey şekilde düşük fps çalışıyor onuda anlamış değilim. Sizce neden olabilir? Ayrıca oyunları FullHD de değil 1600x900 çözünürlüğünde oynuyorum.

Çevrimdışı 25neo

• Onursal Üye
Ynt: Sistem Sorunlu Normal mi?
« Yanıtla #1 : 23 Ekim 2019, 23:32:00 »
PSU en az 600w ve üzeri markalı birşeymi? Driverların günceldir sanırım. Bu sistemde en zayıf halka hdd görünüyor, hdd yi hd tune ve hdd sentinel ile tar derim.
Bir de en yavaş parça hdd artık ssd ye geçmen de fayda var.
AMD FX 8-Core Black Edition FX-8120 - Cooler Master Hyper 212 Plus
Gigabyte 990XA-UD3 Usb3 Sata3
Corsair Vengeance (4X4) 16 GB 1600
Sapphire HD 7870 OC Edition 2Gb
Memoright Maximum 240 gb SSD + Seagate 1 Tb
AOC  22" Led 2 ms
Cooler Master HAF 932
High Power 650W 80+ Modüler
Samsung Dvd-RW

Çevrimdışı war12

• Etkin Üye
  • **
« Yanıtla #2 : 23 Ekim 2019, 23:58:56 »
güç kaynağım 500W Thermaltek marka ve kasa. HDD eski ama değiştirmek çözüm olurmu bilemiyorum. Belkide boşuna para vericem. Seagate'nin kendi windows ve dos yazılımı ile test ettiğimde sorunsuz gözüküyordu. internet kafelerde de sıkça görüyorum adamlar takılmasız dropsuz oynatıyorlar oyunları. Benim sistemde neden böyle oluyor anlamadım.Sürücüler windows update'den otomatik yüklüyorum elle hiç kurmadım sürücüleri bu sisteme. sdd çok pahalı ve şu an için ihtiyaç duymuyorum.

Çevrimdışı highwayE6

• Forum Gurusu
« Yanıtla #3 : 24 Ekim 2019, 10:08:32 »
PSU yeterli gözükyor. HDD oynadığınız tipte oyunlarda  sorun yaratmaz diye düşünüyorum.
Sorunu daha iyi  anlamak için soruyorum...
Takılma makineyi ilk topladığınızdan beri var mı? yoksa sonradan mı ortaya çıktı?
En baştan beri var ise ilk akla gelen işlemci ekran kartı yeterlilikleri olabilir (az ihtimal...  i3 çok eski bir jenerasyondan değil ise yeterli olmalı) Ya da ram sorunu gibi (çok uzak ihtimal)
Sonradan ortaya çıktı ise arka planda çalışa bir program (virüs tarayıcı veya istek dışı bir şekilde kurulmuş bir program gibi) windows güncelleştirmeleri (maalesef bazı güncelleştirmeler o makine özelinde sorun olabiliyor. Bir zamanlar güzel çalışıyor ise elleşme diye bir felsefemiz vardı forumda) Ekran kartının son güncelleştirmeleri de benzer şekilde sorun çıkarabiliyor (eski sürücüye dönün)  gibi faktörleri hesaba katmak gerekebilir.
Son olarak oyun ayarları(ben anlamam bu işten) ve hatta kurduğunuz kaynağı değiştirmek bir çözüm olabilir. Aynı oyunun değişik versiyonları farklı olabiliyor.

Çevrimdışı 25neo

• Onursal Üye
« Yanıtla #4 : 24 Ekim 2019, 11:54:06 »
Bence windows un yüklediği sürücüler yeterli değil. Özellikle ekran kartının driverını sitesinden indirip kurmalısın.

https://www.amd.com/tr/support/previous-drivers/graphics/radeon-500-series/radeon-rx-500-series/radeon-rx-570
AOC  22" Led 2 ms
Cooler Master HAF 932
Samsung Dvd-RW

Çevrimdışı war12

• Etkin Üye
  • **
« Yanıtla #5 : 24 Ekim 2019, 12:53:31 »
PSU yeterli gözükyor. HDD oynadığınız tipte oyunlarda  sorun yaratmaz diye düşünüyorum.
Sorunu daha iyi  anlamak için soruyorum...
Takılma makineyi ilk topladığınızdan beri var mı? yoksa sonradan mı ortaya çıktı?
En baştan beri var ise ilk akla gelen işlemci ekran kartı yeterlilikleri olabilir (az ihtimal...  i3 çok eski bir jenerasyondan değil ise yeterli olmalı) Ya da ram sorunu gibi (çok uzak ihtimal)
Sonradan ortaya çıktı ise arka planda çalışa bir program (virüs tarayıcı veya istek dışı bir şekilde kurulmuş bir program gibi) windows güncelleştirmeleri (maalesef bazı güncelleştirmeler o makine özelinde sorun olabiliyor. Bir zamanlar güzel çalışıyor ise elleşme diye bir felsefemiz vardı forumda) Ekran kartının son güncelleştirmeleri de benzer şekilde sorun çıkarabiliyor (eski sürücüye dönün)  gibi faktörleri hesaba katmak gerekebilir.
Son olarak oyun ayarları(ben anlamam bu işten) ve hatta kurduğunuz kaynağı değiştirmek bir çözüm olabilir. Aynı oyunun değişik versiyonları farklı olabiliyor.
PSU yeterli gözükyor. HDD oynadığınız tipte oyunlarda  sorun yaratmaz diye düşünüyorum. Sorunu daha iyi  anlamak için soruyorum... Takılma makineyi ilk topladığınızdan beri var mı? yoksa sonradan mı ortaya çıktı? En baştan beri var ise ilk akla gelen işlemci ekran kartı yeterlilikleri olabilir (az ihtimal...  i3 çok eski bir jenerasyondan değil ise yeterli olmalı) Ya da ram sorunu gibi (çok uzak ihtimal) Sonradan ortaya çıktı ise arka planda çalışa bir program (virüs tarayıcı veya istek dışı bir şekilde kurulmuş bir program gibi) windows güncelleştirmeleri (maalesef bazı güncelleştirmeler o makine özelinde sorun olabiliyor. Bir zamanlar güzel çalışıyor ise elleşme diye bir felsefemiz vardı forumda) Ekran kartının son güncelleştirmeleri de benzer şekilde sorun çıkarabiliyor (eski sürücüye dönün)  gibi faktörleri hesaba katmak gerekebilir. Son olarak oyun ayarları(ben anlamam bu işten) ve hatta kurduğunuz kaynağı değiştirmek bir çözüm olabilir. Aynı oyunun değişik versiyonları farklı olabiliyor.

Sistemi toplayalı yaklaşık 1 ay oluyor ve topladığımdan beridir bu durum mevcut. Windowsa çok az program kurdum hatta temel programlar(winrar.office,utorrent) hariç hiçbirşey kurmadım desem yeridir. Windows lisanslı. İşlemci i3 ama mimarisi bildiğim kadarıyla güncel 2019 diye hatırlıyorum. Oyunları daha önce C'te kuruyordum şimdi diğer D diskine kuruyorum aynen oluyor.
Yalnız bu durum her oyunda olmuyor.Atıyorum Witcher 3'te sorun yaşamıyorum iyi çalışıyor.Ama bazı eski oyunlar sistemin rahat 60 fpsye kilitleyebileceği oyunlarda bu sıkıntıyı yaşıyorum. vsync açık kapalı farketmiyor aynısı oluyor. Fps iyi ancak can sıkıcı ve oynanışı etkinleyen ufak takılmalar.
Açıkcası sürücüleri elle kurmaktan korkuyorum. Daha önce yıllar önce aldığım sistemde ekran kartımı güncellemiştim herşey sorunsuz çalışırken bir de bütün oyunlarda stabil olmayan ve kötü bir performans almaya başlamıştım ve durumu formatla falanda düzeltmemiştim. Sürücü kurma konusunda tereddütlüyüm. Ama adım adım hangi sürücüleri nasıl kurmam gerektiği konusunda yardımcı olabilirseniz kurabilirim. Sürücü çakışmaları falan sıkıntı çıkarır diye bu sisteme elle hiç kurmadım.
Şu an ekran kartı sürücü versiyonu:2017.0424.2119.36535
ses kartı: 6.0.1.7841
windowsun yüklediği diğer sürücüleri bilmiyorum.

Çevrimdışı 25neo

• Onursal Üye
« Yanıtla #6 : 24 Ekim 2019, 18:24:54 »
Oyunlar için önemli olan ekran kartı. Attığım linkte win 10 64 bit tıkla en üstteki güncel versiyonu ( 19.9.3 ) indir ve kur. Hepimiz kuruyoruz merek etme sorun olmaz.
AOC  22" Led 2 ms
Cooler Master HAF 932
Samsung Dvd-RW