Tom's Hardware Guide - Forum

Donanım => Sistem Önerisi, Sistem Sorunları => Konuyu başlatan: afterx - 29 Ocak 2021, 09:45:20

Başlık: Sistem sorunu mu?
Gönderen: afterx - 29 Ocak 2021, 09:45:20
iyi forumlar arkadaşlar. Oyunlarda takılma,kekemelik yada stuttering adını tam bilmediğim sorunlar yaşıyorum. Şu an kullandığım sistem yeni sayılır. Ama oyunlardaki takılmalar normal mi değil mi öğrenmek istiyorum. Eski yeni farketmiyor. Bazı oyunlarda da olmuyor bu olay. Mesela COD Black Ops 1 de oyun sık sık takılıyor. Vsync ile alakası var mı bilmiyorum?Ama mümkün olduğunca vsync açmaya çalışıyorum. çünkü hem yırtılamalar olmuyor hemde daha mat bir görüntü oluyor. Vsync internetten okuduğum kadarıyla açıkken atıyorum 60 hz bir bilgisayarda 60 fps altına düşerse stuttering olur yazıyor. Benim bilgisayar Black Ops 1 gibi eski bir oyunu 60 fps rahat vermesi gerekir diye düşünüyorum.Yardımlarınızı bekliyorum. Eğer demek istediğim sorun anlaşılmadıysa videosunu çekip atabilirim.


İntel İ3-9100 F
MSI RX570 8 GB
ASUS B365M-K
WD Blue 1 TB
Thermaltake V2 plus kasa (güç kaynağı dahil içinde)
8 GB DDR4 ram (mhz hatırlamıyorum)
Fujitsu L20T-2 LEd monitör
Başlık: Ynt: Sistem sorunu mu?
Gönderen: levis - 29 Ocak 2021, 23:06:07
Sorunun tam olarak neyden olabileceğinden emin değilim ama WD Blue ile 8 gb ram bir araya gelince takılma yapıyor olabilir. Daha açık olmak gerekirse yetersiz ram diskte takas dosyası oluşturur. Disk performansına bağlı olarak takılma yapabilir.

Tamamen tahmine dayalı konuşuyorum. Rami 16 gb yapmak sorununu çözebilir diye düşünüyorum.
Başlık: Ynt: Sistem sorunu mu?
Gönderen: 25neo - 30 Ocak 2021, 16:00:50
Bence o sisteme hdd nin yanına SSD takılmalı. Sistemi ssd ye kurup kullanın.
Başlık: Ynt: Sistem sorunu mu?
Gönderen: afterx - 30 Ocak 2021, 16:10:41
Sorunun tam olarak neyden olabileceğinden emin değilim ama WD Blue ile 8 gb ram bir araya gelince takılma yapıyor olabilir. Daha açık olmak gerekirse yetersiz ram diskte takas dosyası oluşturur. Disk performansına bağlı olarak takılma yapabilir. Tamamen tahmine dayalı konuşuyorum. Rami 16 gb yapmak sorununu çözebilir diye düşünüyorum.

Fikrinize saygı duyuyorum ama söz konusu oyun çok eski 2010 yılında çıkmış ve o zaman 8 GB ram kullanan bile çok azınlıktaydı. Bence ram ilavesi işe yaramaz gibi geliyor.
Bence o sisteme hdd nin yanına SSD takılmalı. Sistemi ssd ye kurup kullanın.

SSD herkes tavsiye etmişti sistem toplarken ama maddi durum engel oldu. SSD de bana çok işe yarayacak gibi gelmiyor. Aşağıya prototype vsync açık ve kapalı durum videosu attım. Bir bakın isterseniz. Belkide bana sorun var gibi geliyor. Oyunu 60 fps sabitliyor gözüküyor ama yağ gibi akması gereken oyun sanki gözüme kasılıyor gibi gözüküyor. Sağ üstte fps yi görebilirsiniz.
https://www.youtube.com/watch?v=wQNFABJXIW8&feature=youtu.be
https://www.youtube.com/watch?v=z-E2ZO9ny0s&feature=youtu.be

Başlık: Ynt: Sistem sorunu mu?
Gönderen: levis - 31 Ocak 2021, 10:26:47
Ben video da bir sorun algılayamadım.  ???
Başlık: Ynt: Sistem sorunu mu?
Gönderen: highwayE6 - 03 Şubat 2021, 12:17:53
Anlatılanlardan sonra...
Zorunlu durumlar haricinde pek önermem ama bence sisteme format zamanı gelmiş.
Önerim bilgisayarınıza format atmanız ve " otomatik güncellemeleri"  kapatmanız. Her ne ekleniyor se birçok eski programım sorunlu çalışıyor. Gerekir ise manuel olarak zaten güncelleme yapabilirsiniz.
Başlık: Ynt: Sistem sorunu mu?
Gönderen: afterx - 04 Şubat 2021, 20:04:53
Ben video da bir sorun algılayamadım.  ???
Aslında Black Ops videosu atacaktım ama oyunu silmişim. Attığım videoda net bir şekilde belli olmuyor ama bu oyunda da demek istediğim olay şu. Mesela bir oyunu 60 fps ye sabitlediğinizde çok akıcı bir oynanış olur. Ama sanki bu oyunda kasılarak oynuyormuşum gibi. Black ops'ta durum daha kötü hem onda da fps olarak benzer bir durum var hemde ikide birde donmalar oluyor.
Anlatılanlardan sonra... Zorunlu durumlar haricinde pek önermem ama bence sisteme format zamanı gelmiş. Önerim bilgisayarınıza format atmanız ve " otomatik güncellemeleri"  kapatmanız. Her ne ekleniyor se birçok eski programım sorunlu çalışıyor. Gerekir ise manuel olarak zaten güncelleme yapabilirsiniz.

Defalarca format attım ve windows güncellemeleri ile sürücüleri yükledim. Durum aynı. Açıkcası ekran kartı sürücüsü ile ses sürücüsü çakışabilir diye(daha önce başıma geldi) sürücüleri elle kurmaya çekiniyorum. Ayrıca chipset sürücüsü nasıl yüklenir bilmiyorum. Bilmediğim için kurcalamadım. Sürücüler adım adım nasıl yüklenecği konusunda yardımcı olurmusun? Amd sitesinde güncel sürücüyü bulamadım çok karışık.
Başlık: Ynt: Sistem sorunu mu?
Gönderen: levis - 09 Şubat 2021, 18:49:45
Anakartınız asus marka değil mi ? Sürücüleri de asusun sitesinden indirin.

https://www.asus.com/tr/Motherboards-Components/Motherboards/All-series/PRIME-B365M-K/HelpDesk_Download/