Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. Aktivasyon epostanız mı yok?

Kullanıcı adınızı, şifrenizi ve aktif kalma süresini giriniz

Duyurular:

Çoğunluğu BÜYÜK HARFLERLE yazılmış başlık ve iletiler okunabilirliği olumsuz etkilemektedir ve ilan bölümü dışında yasaktır, özen göstermenizi rica ederiz...

Gönderen Konu: Sistem sorunu mu?  (Okunma sayısı 13707 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı afterx

• Etkin Üye
  • **
Sistem sorunu mu?
« : 29 Ocak 2021, 09:45:20 »
iyi forumlar arkadaşlar. Oyunlarda takılma,kekemelik yada stuttering adını tam bilmediğim sorunlar yaşıyorum. Şu an kullandığım sistem yeni sayılır. Ama oyunlardaki takılmalar normal mi değil mi öğrenmek istiyorum. Eski yeni farketmiyor. Bazı oyunlarda da olmuyor bu olay. Mesela COD Black Ops 1 de oyun sık sık takılıyor. Vsync ile alakası var mı bilmiyorum?Ama mümkün olduğunca vsync açmaya çalışıyorum. çünkü hem yırtılamalar olmuyor hemde daha mat bir görüntü oluyor. Vsync internetten okuduğum kadarıyla açıkken atıyorum 60 hz bir bilgisayarda 60 fps altına düşerse stuttering olur yazıyor. Benim bilgisayar Black Ops 1 gibi eski bir oyunu 60 fps rahat vermesi gerekir diye düşünüyorum.Yardımlarınızı bekliyorum. Eğer demek istediğim sorun anlaşılmadıysa videosunu çekip atabilirim.

İntel İ3-9100 F
MSI RX570 8 GB
ASUS B365M-K
WD Blue 1 TB
Thermaltake V2 plus kasa (güç kaynağı dahil içinde)
8 GB DDR4 ram (mhz hatırlamıyorum)
Fujitsu L20T-2 LEd monitör

Çevrimdışı levis

• Forum Gurusu
    • The West
Ynt: Sistem sorunu mu?
« Yanıtla #1 : 29 Ocak 2021, 23:06:07 »
Sorunun tam olarak neyden olabileceğinden emin değilim ama WD Blue ile 8 gb ram bir araya gelince takılma yapıyor olabilir. Daha açık olmak gerekirse yetersiz ram diskte takas dosyası oluşturur. Disk performansına bağlı olarak takılma yapabilir.

Tamamen tahmine dayalı konuşuyorum. Rami 16 gb yapmak sorununu çözebilir diye düşünüyorum.
Asus TUF Z590 Plus , Core i7 11700k,
Asus TURBO Nvidia GeForce GTX 1080 8GB 256Bit,
16 gb 4600mhz DDR4 Ram,
Creative Recon 3D Pcie,  Sony Shake-33,
Zalman GS1000Plus Kasa, High Power Astro GD1200WPSU,
JD1027 1TB NvMe M.2 SSD , WD 4 TB x4 , Seagate 8 TB Harici x3,
Asus-Vx238h Led Monitör x2,

Çevrimdışı 25neo

• Onursal Üye
« Yanıtla #2 : 30 Ocak 2021, 16:00:50 »
Bence o sisteme hdd nin yanına SSD takılmalı. Sistemi ssd ye kurup kullanın.
AMD RYZEN 5 3600 - SNOWMAN T6 CPU COOLER
Asus TUF B450M-PLUS GAMİNG Usb3.2 M.2
Corsair Vengeance 16 GB 3000
Sapphire RX5500 XT 8GB
Kingston A2000 500gb M.2 2200-2000mb
AOC  22" Led 2 ms
Cooler Master HAF 932
High Power 650W 80+ Modüler

Çevrimdışı afterx

• Etkin Üye
  • **
« Yanıtla #3 : 30 Ocak 2021, 16:10:41 »
Sorunun tam olarak neyden olabileceğinden emin değilim ama WD Blue ile 8 gb ram bir araya gelince takılma yapıyor olabilir. Daha açık olmak gerekirse yetersiz ram diskte takas dosyası oluşturur. Disk performansına bağlı olarak takılma yapabilir. Tamamen tahmine dayalı konuşuyorum. Rami 16 gb yapmak sorununu çözebilir diye düşünüyorum.

Fikrinize saygı duyuyorum ama söz konusu oyun çok eski 2010 yılında çıkmış ve o zaman 8 GB ram kullanan bile çok azınlıktaydı. Bence ram ilavesi işe yaramaz gibi geliyor.
Bence o sisteme hdd nin yanına SSD takılmalı. Sistemi ssd ye kurup kullanın.

SSD herkes tavsiye etmişti sistem toplarken ama maddi durum engel oldu. SSD de bana çok işe yarayacak gibi gelmiyor. Aşağıya prototype vsync açık ve kapalı durum videosu attım. Bir bakın isterseniz. Belkide bana sorun var gibi geliyor. Oyunu 60 fps sabitliyor gözüküyor ama yağ gibi akması gereken oyun sanki gözüme kasılıyor gibi gözüküyor. Sağ üstte fps yi görebilirsiniz.
https://www.youtube.com/watch?v=wQNFABJXIW8&feature=youtu.be
https://www.youtube.com/watch?v=z-E2ZO9ny0s&feature=youtu.be

Çevrimdışı levis

• Forum Gurusu
    • The West
« Yanıtla #4 : 31 Ocak 2021, 10:26:47 »
Ben video da bir sorun algılayamadım.  ???
16 gb 4600mhz DDR4 Ram,

Çevrimdışı highwayE6

• Forum Gurusu
« Yanıtla #5 : 03 Şubat 2021, 12:17:53 »
Anlatılanlardan sonra...
Zorunlu durumlar haricinde pek önermem ama bence sisteme format zamanı gelmiş.
Önerim bilgisayarınıza format atmanız ve " otomatik güncellemeleri"  kapatmanız. Her ne ekleniyor se birçok eski programım sorunlu çalışıyor. Gerekir ise manuel olarak zaten güncelleme yapabilirsiniz.

Çevrimdışı afterx

• Etkin Üye
  • **
« Yanıtla #6 : 04 Şubat 2021, 20:04:53 »
Ben video da bir sorun algılayamadım.  ???
Aslında Black Ops videosu atacaktım ama oyunu silmişim. Attığım videoda net bir şekilde belli olmuyor ama bu oyunda da demek istediğim olay şu. Mesela bir oyunu 60 fps ye sabitlediğinizde çok akıcı bir oynanış olur. Ama sanki bu oyunda kasılarak oynuyormuşum gibi. Black ops'ta durum daha kötü hem onda da fps olarak benzer bir durum var hemde ikide birde donmalar oluyor.
Anlatılanlardan sonra... Zorunlu durumlar haricinde pek önermem ama bence sisteme format zamanı gelmiş. Önerim bilgisayarınıza format atmanız ve " otomatik güncellemeleri"  kapatmanız. Her ne ekleniyor se birçok eski programım sorunlu çalışıyor. Gerekir ise manuel olarak zaten güncelleme yapabilirsiniz.

Defalarca format attım ve windows güncellemeleri ile sürücüleri yükledim. Durum aynı. Açıkcası ekran kartı sürücüsü ile ses sürücüsü çakışabilir diye(daha önce başıma geldi) sürücüleri elle kurmaya çekiniyorum. Ayrıca chipset sürücüsü nasıl yüklenir bilmiyorum. Bilmediğim için kurcalamadım. Sürücüler adım adım nasıl yüklenecği konusunda yardımcı olurmusun? Amd sitesinde güncel sürücüyü bulamadım çok karışık.

Çevrimdışı levis

• Forum Gurusu
    • The West
« Yanıtla #7 : 09 Şubat 2021, 18:49:45 »
Anakartınız asus marka değil mi ? Sürücüleri de asusun sitesinden indirin.

https://www.asus.com/tr/Motherboards-Components/Motherboards/All-series/PRIME-B365M-K/HelpDesk_Download/

16 gb 4600mhz DDR4 Ram,