Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. Aktivasyon epostanız mı yok?

Kullanıcı adınızı, şifrenizi ve aktif kalma süresini giriniz

Duyurular:

Telif içeren eserlere ait P2P ve İndirme bağlantıları paylaşmak yasaktır, özen göstermenizi rica ederiz...

Gönderen Konu: Yeni Sistem Önerisi  (Okunma sayısı 1659 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı gobabygogo

• Geçerken Uğradım
  • *
Yeni Sistem Önerisi
« : 06 Ocak 2006, 16:14:16 »
Merhaba :)

2d / 3d grafik ve çokluortam çalışmalarında kullanmak üzere bir makina toplamaya çalışıyorum.. Sitede ve forumda neredeyse bakmadığım yer kalmadı ama hala tam olarak karar veremediğim yerler var (bu birazda bilgisizliğimden kaynaklanıyor) ve en çok güvendiğim nokta sizin tecrübeleriniz olacak..

Sistemi kurduktan sonra, yapabilirsem parçaları düzenli olarak yenilemeye çalışıcam; bu yüzden yeni teknolojilere açık ve o/c ile kullanabileceğim bir sistem olmasını istiyorum.. Aklımdaki sistem aşağı yukarı belli ama boşlukları doldurmam gerekiyor, ve bitirmeden:

• Donanım konusuna çok senelerdir uzakım, en son AMD Athlon 2000+ alıp onu o/c yapmayı denedim ama başaramayıp normal kullandım..
  • Aynı dönemde makinamı Raid 0 ve Raid 1 ile kullanmayı düşünüyordum ama elimi bile atamadım bu işe, şimdide SATA HDD ve Raid 0 ve yapabilirsem Raid 1 de istiyorum. Tahmin edersinizki bu konuda da hiçbir bilgim yok :)
  • Parçaların hepsini farklı yerlerde görüyorum ama DFI yüzünden sanırım Gigatek ile alışveriş yapıcam (Başka bir yerde bulamadım).. Bu konuda da önerilerinize açığım.. {aşağıda yazdığım fiyatlar da gigatek'in fiyatları)
  • Fiyat aralığım başlıktada yazdığı gibi 1,5-2 arası bu 5/6 parça dışında "dvd writer - monitör - klavye ıvır zıvır" alıcam.. olurda param kalırsa 2gb ram

ilgilendiğiniz için teşekür ederim..

İşlemci: AMD Athlon 64+ 3200 (Venice) - 174$ -

Anakart: DFI Lanparty UT NF4 Ultra-D - 165$ -

Bellek: 2*512 DDR400 ... - 99$ - (twinmos - dual ddr)
(markası konusunda emin değilim, forumda gezerken bir sürü öneri gördüm ve kendim de sormaya karar verdim - ayrıca dual ddr mı kullansam bilemiyorum; aşağıdaki adreste DFI'nın kendi önerdiği ram'ler var ama maalesef 500 mhx'den başlıyorlar:
http://us.dfi.com.tw/Product/xx_product_memory_us.jsp?AGE_TYPE=US&INDEX_TYPE=MB&CATEGORY_TYPE=LP&SITE=US&PRODUCT_ID=3491

Ekran Kartı: '(ati)X800' veya '(nvidia)6800' çipsetli bir kart almak istiyorum (xl-ultra-gt: uzantısı hakkında hiçbir fikrim yok :) ve daha öncede dediğim gibi burada da bilgisayar başında çizim yapan birilerinden tavsiye almak istiyorum..

Sabit Disk:Raid 0 param yeterse + Raid 1 ile kullanmak istediğim ve bu durumda 40gb lik 4 er tane alabileceğim hdd ler arıyorum.. ama 40gb lerde SATA yok sanırım, karar yine sizin :)

Kasa: Kasa benim için tam bir muamma arkadaşlar, sadece şunu şunu al demeniz yeterli..

« Son Düzenleme: 12 Ocak 2006, 11:19:12 Gönderen: gobabygogo »

ckocabas

• Ziyaretçi
Ynt: 2d 3d grafik - amd - 1,5, 2,0 ytl
« Yanıtla #1 : 08 Ocak 2006, 15:01:06 »
3200 yeterli bir işlemci.ilerde oc ilede uzun zaman kullanırsın.dfi forumdan bildiğim kadarıyla en iyi oc anakartı.ekran kartı olarak 6800gs yeterli olacaktır.   http://www.gigatek.com.tr/urun.php?id=1590
hdd olarak hem raid 0 hem raid 1 istiyorsun sanırım.maalesf 40larda sata yok en düşük 80.raid hakkında buradan bilgi alabilirsin
http://www.tomshardware.com.tr/topluluk/index.php?topic=503.0
kasa olarak asus aopen gibi kaliteli bir kasa al.psu en az 350watt olmalı böyle bir sistem için.modellere bakıp seçersin artık.tabi daha yüksek psu daha iyi ama unutma çoğu kasa üreticisinin değerleri yazıldığından düşük.bu yüzden asus yada aopen dedim.yada boş kasa alıp cooler master gibi kaliteli bir psu da alabilirisin.gigatekden almadım ama şikayet edende yok.

Çevrimdışı gobabygogo

• Geçerken Uğradım
  • *
Ynt: Yeni Sistem Önerisi
« Yanıtla #2 : 15 Ocak 2006, 12:31:29 »
önerilerin için çok teşekür ederim :)
ama bu parçaları deneyen birilerinin yorumlarını alabilir miyim.. bir de tasarım yapmakta kullanıcağım için bu konuda fikir verirseniz sevinirim.. bir de 7800gt var x var gerek yok mu 68oo ile dursam mı.. sonra mı alsam.. x2 çıkıyormuş.. kafam hala karışık yani : )

ckocabas

• Ziyaretçi
Ynt: Yeni Sistem Önerisi
« Yanıtla #3 : 15 Ocak 2006, 14:22:03 »
x2 çımıyor zaten var.imkanın varsa x2 3800 amd alabilirsin