Laptop soğutucuyu adaptör ile çalıştırmak, fan hızlandırmak

Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. Aktivasyon epostanız mı yok?

Kullanıcı adınızı, şifrenizi ve aktif kalma süresini giriniz

Duyurular:

Çoğunluğu BÜYÜK HARFLERLE yazılmış başlık ve iletiler okunabilirliği olumsuz etkilemektedir ve ilan bölümü dışında yasaktır, özen göstermenizi rica ederiz...

Gönderen Konu: Laptop soğutucuyu adaptör ile çalıştırmak, fan hızlandırmak  (Okunma sayısı 1349 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı 25neo

• Onursal Üye
Önceki konunun çok bakıldığını görünce bir çok kişinin bu işi yapmak istediğini tahmin ediyorum. Ben de soğutucunun yetersiz kaldığını düşünenlerdenim.  Bu yüzden bir şeyler yapmak için araştırma yaptığımda, ya fanı hızlandıracaktım yada yeni fan takacaktım.

Önce Thermaltake Massive 23lx(5voltluk fan) model soğutucuya elime geçen bir 7.2v (Volt) bir adaptör taktım ama fan hızlanmadı. Belki de hızlanmayan fanlardan. Yalnız adaptörün doğru çalıştığından da emin değilim.

Daha sonra elimdeki 12 cm Akasa kasa fanını 12v adaptöre bağlamaya karar verdim.
Diyeceksiniz ki daha küçük fan niye takıyorsun? Soğutucu fanlarının yaprakları ince ve dar havayı kasa fanları gibi çok atamıyorlar bu yüzden kasa fanı daha verimli ama onları da usb den aynı hızla çalıştıramazsınız.

Taktığım kasa fanı daha kalın olduğu için yer ayarlamak zorundaydım. Soğutucu kaliteli malzemeden olduğundan kesemedim ve bir matkap ile sıralı şekilde delikler açtım. Daha sonra bir pense ile kırıp yer açabildim.

Eğer elinizde küçük ebatlı fanlar var ise birden fazla bağlayıp kullanabilirsiniz.

Önerilerim
: Dikkat edilmesi gereken fan ile adaptörün Volt değerlerinin uyuşması.
Yani fan 12v ise adaptörünüzde aynı değerde yada yakın volt ta olmalı. Düşük volt daha yavaş çalışır, yüksek volt  daha hızlı çalıştırır. Fakat voltaj farkı fanın ömrünü kısaltacağı gibi fanı bozabilir de.

Soğutucuyu seçerken kesebileceğiniz-değişiklik yapabileceğiniz ürünleri seçin. Kesilebilir olması yada sizin laptopunuza uygun fan yuvaları olan ürünleri tercih ederseniz kesme işine gerek kalmayabilir. internette araştırırsanız bu iş için karton kutu veya tahtadan yapım malzemeler kullananlar da var.

Fanın önüne arkasına ızgara veya plastik parça gelmemesini sağlayın. Çünkü önünde ızgara bile olsa hava akışı azalıyor. Fanın önü ve arkası açık olursa fan daha verimli çalışır.

Fanın, laptopunuzun cpu ve gpu hava giriş yerlerine denk gelmesine dikkat edin verim alabilmek için.

Birinci resimde  kullandığım malzemeler, ikinci resimde adaptörü fana bağladım, üçüncü resimde fanı laptopa uygun yere yerleştirdim. Dördüncü resim soğutucunun arkadan görünüşü, Beşinci resim soğutucunun ilk hali.

« Son Düzenleme: 04 Ağustos 2018, 23:27:57 Gönderen: 25neo »
AMD FX 8-Core Black Edition FX-8120 - Cooler Master Hyper 212 Plus
Gigabyte 990XA-UD3 Usb3 Sata3
Corsair Vengeance (4X4) 16 GB 1600
Sapphire HD 7870 OC Edition 2Gb
Memoright Maximum 240 gb SSD + Seagate 1 Tb
AOC  22" Led 2 ms
Cooler Master HAF 932
High Power 650W 80+ Modüler
Samsung Dvd-RW

Teşekkür Edenler