Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. Aktivasyon epostanız mı yok?

Kullanıcı adınızı, şifrenizi ve aktif kalma süresini giriniz

Duyurular:

Telif içeren eserlere ait P2P ve İndirme bağlantıları paylaşmak yasaktır, özen göstermenizi rica ederiz...

Gönderen Konu: Termal Macun Temizlemek  (Okunma sayısı 6014 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı keremetes

• Geçerken Uğradım
  • *
Termal Macun Temizlemek
« : 17 Aralık 2006, 13:07:31 »
herkese iyi günler ben bu forumda yeniyim ve bir sorunumu paylaşmak yardım almak istiyorum.
Benim elimde lga775 tipi bir p4/3ghz sistem ve anakart var bunu overclock yapacağım ve bunun için thermaltake bigwater 745 aldım
ve işlemcinin eski fanını söküp attım ama şöyle bir sorun var, işlemci üzerindeki eski termal macunu silemiyorum.Gerçi thermal paster cleaner diye bir ürün var galiba piyasada ama hiç bulamadım acaba yardımcı olabilir misiniz? eski macun kalıntılarını işlemci yüzeyinden nasıl temizleyebilirim.

son olarak bir de isopril-alkol karışımının 90% oranında da işe yarayacağını söylediler bana..
lütfen yardım edin elimde kaldı hepsi :D

Çevrimdışı ramirez

• Kıdemli Üye
  • Hürgeneral :D
Ynt: Termal Macun Temizlemek
« Yanıtla #1 : 17 Aralık 2006, 13:20:11 »
genelde termal macunu alkol temizler ama bazı termal macunlar çıkmakta inat edebiliyor. geçenlerde p3 bir makinedeki, beyaz renkli bir termal macunu çıkarmakta baya zorlandım. nemli bez ve alkol ile çıkmadı, ben de işlemciye fazla bastırmadan kuru bir kağıt mendil ile temizlik yaptım. biraz zahmetli oldu ancak işe yaradı.
Pentium 233@266, 192mb SD-Ram, S3 Trio 4mb, 20gb Seagate, 52X LG, Creative AWE 64 (ISA), 15" LG Monitör, 200watt PSU  :)

{alt}

Çevrimdışı keremetes

• Geçerken Uğradım
  • *
« Yanıtla #2 : 17 Aralık 2006, 13:29:13 »
çok saol biraz denedim alkolle çıktı çoğu biraz daha temizledimmi olacak ama bu sefer yine bir sorun çıktı.ben anakartın üzerindeki çipset soğutucusunuda çıkardım.pasif bakır bir soğutucu ve çipsette kalan macun bayaa zorlayacak gibi geliyor beni.hem çok yoğun hem işlemci yüzeyinden daha küçük bu yüzey.Acaba onu da alkolle çıkarabilirmiyim ? pek çıkmadı anakart çipseti üzerindeki macun. acaba onuda mı zorlasam biraz yoksa başka bir karışım/solusyon mu denesem?

Çevrimdışı ramirez

• Kıdemli Üye
« Yanıtla #3 : 17 Aralık 2006, 13:40:31 »
fazla bastırmadan alkol ile dene. çıkmazsa dediğim gibi kuru bir kağıt mendille ya da bez ile çıkacaktır.
Pentium 233@266, 192mb SD-Ram, S3 Trio 4mb, 20gb Seagate, 52X LG, Creative AWE 64 (ISA), 15" LG Monitör, 200watt PSU  :)

{alt}

Çevrimdışı keremetes

• Geçerken Uğradım
  • *
« Yanıtla #4 : 17 Aralık 2006, 14:19:23 »
saol biraz uğraştım az da olsa kuzey köprüsündeki macun çıktı demekki biraz daha denesem çıkacak hepsi.bir de son bir sorum olacak kusura bakmayın böyle taksit taksit soruyorum.İşlemciyi temizlendi şimdi.sıra cpu blocku yerleştirmekte kaldı
bu işlemci yüzeyi ve bakır cpu sıvı soğutma bloku arasına da artic silver gümüş macun aldım.Bunu nasıl uygulayacağım? azıcık bir pirinç tanesi boyutunda mı koyacam ,miktar olarak emin değişim çünkü çok koyarsamda sıvı olduğundan işlemci yüzeyini geçecektir tahminim.bir de bu işlemci-cpu blok arasına koyduğumda gümüş macunu hemen bilgisayarı çalıştırabilir miyim? yoksa kurumasını mı beklemem gerek. Bu şimdilik son sorumdu :)

Çevrimdışı ramirez

• Kıdemli Üye
« Yanıtla #5 : 17 Aralık 2006, 14:25:41 »
ben arctic silver5'i şu şekilde uyguluyorum;
işlemciyi elime alıp, üzerine, yüzeyinin ince bir macun tabakasıyla kapanmasına yetecek kadar macun sıkıyorum ve bıçak yardımıyla tüm yüzeye yayıyorum macunu. Sonra işlemciyi anakarta takıp cpu soğutucuyu monte ediyorum.
yani cpu üstüne biraz sık sonra yüzeye yay, tüm yüzey kaplanmazsa biraz daha sıkarsın :)

{alt}

Çevrimdışı Potenza

• Forum Aydını
  • TGForumz Emniyetçisi
« Yanıtla #6 : 18 Aralık 2006, 02:44:38 »
ramirez zaten gerekeni söylemiş...bende geçenlerde kuzey köprüsü macununu temizledim ve çıkarmakta epey zorlandım açıkçası...en kolay yöntem kulak çubuğu ile temizlemek...kulak çubuğunu sal alkole batır ve sonra temizle...eğer çıkmazsa ramirezin dediği gibi bir kağıt parçası veya pamuk kullanabilirsin...termal macunu uygularken küçük bir nohut parçası büyüklüğünde işlemcinin yüzeyine sür ve kibrit veya kürdan gibi bişeylerle onu yay...ama fazla sürmemeye dikkat et...ince bir tabaka halinde işlemcinin tüm yüzeyini kaplasın...
{alt}

"Söylesem tesiri yok; sussam gönül razı değil"

Çevrimdışı berkeley

• Eski Kurt
« Yanıtla #7 : 28 Aralık 2006, 14:15:36 »
termik macunu iyice temizledikten sonra küçük bir nohut kadar sürmeden evvel işlemcinin kenarlarına selobant çek sonra macunu sür ve dağıt işlemcinin üzerine, sonrada selobantları çıkar,gümüş alaşımlı macunlar iletkendirler oluşabilecek kısa devre sorunlarının  bu yöntemle önüne geçebilirsin.

Çevrimdışı KTSERVİS

• Geçerken Uğradım
  • *
Ni-on Notebook Profesyonel Termal Macun 30g