Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. Aktivasyon epostanız mı yok?

Kullanıcı adınızı, şifrenizi ve aktif kalma süresini giriniz

Duyurular:

Telif içeren eserlere ait P2P ve İndirme bağlantıları paylaşmak yasaktır, özen göstermenizi rica ederiz...

Gönderen Konu: Bir SSD macerası.  (Okunma sayısı 2246 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı nersin

• Meraklı
  • **
Bir SSD macerası.
« : 28 Mayıs 2019, 21:29:09 »
Videolarla oynamak hoşuma gidiyor, sıkıştırılmamış avi dosyalarıyla oynayabileyim diye Ali amcadan 1 terabayt SSD aldım. Sistem de 256 SSD üzerine kurulu. Tek parça olarak formatladım, birkaç dosya kopyaladım, ooo iyiymiş, 300-400 mb kopyalama hızları alıyorum. Neyse başladım kırpma işlerine. Aaa, SSD arada bir yavaşlıyor ki, HDD füze kalır yanında. Boşalttım diski, parçalara böldüm falan. Bu arada habire okuyorum nette, nolmuş diye. Geri yollasam bi sürü zahmet. Bi yerlerde (çok daldığım için hatırlamıyorum neresi, hakkını helal etsin artık.) okuduğuma göre SSD de bir dosyayı silince onun yerine veri yazılabilmesi için 5-6 saat gibi bir süre geçmesi gerekiyormuş. Yani tek veri için değil de diskin kendine gelmesi için. Bu sürede diskin aktif olmaması gerekiyormuş. Ya uyku durumunda, ama disk uyumuycak, ya da data kablosunu çıkararak sadece güç kablosuyla. Benim durumum tam da buna uyuyordu. 4-5 GB lık veriyi siliyorum, hemen ardından yeni dosyalar kopyalamaya başlıyorum, disk bozuk sanıyorum sonra da. Şimdi hiçbirşeyi silmiyorum, aslında silip geri dönüşüm kutusunu boşaltmasam da olur belki ama tırstım bir kez. 200 GB lık işlem yaptım, yavaşlama yok. Bilgisayardan kalkacağım zaman hepsi silip öyle uyutacağım.
     Herkes biliyorduysa boşa yazdım, ben yeni öğrendim. Kafayı sıyıracaktım az daha.

Çevrimdışı levis

• Forum Gurusu
    • The West
Ynt: Bir SSD macerası.
« Yanıtla #1 : 29 Mayıs 2019, 20:21:26 »
Ben de ssd kullanıyorum ve aylık ortalama 500 gb dosya indirip silen birisiyim. Bahsettiğin gibi bir sorun hiç yaşamadım. İlk defa da duyuyorum.

Hangi marka model aldın? Acaba aldığın ssd sorunlu olabilir mi ??

Asus TUF Z270 Mark 1, Core i7 6700k,
Asus TURBO Nvidia GeForce GTX 1080 8GB 256Bit,
16 gb 2400mhz DDR4 Ram,
Creative Recon 3D Pcie,  Sony Shake-33,
Zalman GS1000Plus Kasa, High Power Astro GD1200WPSU,
Kingston UV300 480GB SSD , WD 4 TB x4 , Seagate 8 TB Harici x3,
Asus-Vx238h Led Monitör x2,

Çevrimdışı 25neo

• Onursal Üye
« Yanıtla #2 : 30 Mayıs 2019, 18:55:56 »
Bende senelerdir kullanıyorum ssd böyle birşey ne duydum ne yaşadım. Bence hdd-ssd testlerine tabi tutun ssd yi.
AMD FX 8-Core Black Edition FX-8120 - Cooler Master Hyper 212 Plus
Gigabyte 990XA-UD3 Usb3 Sata3
Corsair Vengeance (4X4) 16 GB 1600
Sapphire HD 7870 OC Edition 2Gb
Memoright Maximum 240 gb SSD + Seagate 1 Tb
AOC  22" Led 2 ms
Cooler Master HAF 932
High Power 650W 80+ Modüler
Samsung Dvd-RW

Çevrimiçi highwayE6

• Forum Gurusu
« Yanıtla #3 : 30 Mayıs 2019, 19:49:13 »
@nersin aldığınız SSD marka model bilgisi nedir. Sıkça silme yeniden kaydetme bir miktar performans düşüklüğü yaratabilir ama bu hemen hemen ihmal edilecek düzeyde kalır. SSD lerin bir kontrolcüsü silinen alanı yazılabilir olarak işaretler ve bu iş içib SSD nin kapanması veya uzun süre beklemesi gerekmez. Sende böyle bir durum var ise tatsız bir durum.  :(

Çevrimdışı nersin

• Meraklı
  • **
« Yanıtla #4 : 31 Mayıs 2019, 09:33:13 »
5 yıldır 256 SSD kullanıyorum ve ben de sorun yaşamadım. Bolca yazma silme işleri de yaparım. Ancak bu defaki anormal bir kullanım, yani şöyle ki, bir videoyu açıyorum, 2-15 gb arası bişey oluyo, yanına bir kaç daha, 250 gb lık veri, onları işleyip tekrar küçültüyorum, sonra silip yenisine başlıyorum, ikinci (ve üçüncü, dördüncü) işlemlerde kimi yerlerde işlem veya kopyalama hızı yerlerde sürünüyor, testi o durumda yaptım, sıralıyı normal yaptı, 4K testine başlayamadı bile. Formatlayıp testi yeniden çalıştırdığımda gayet iyi skorlar aldı. 500 - 300, 17 - 67,  168 - 196, 0,042 - 0,276 yazma erişim süresi biraz uzun ama diğer değerler bana yeterli. Fiyatı da düşünürsek.
"SSD lerin bir kontrolcüsü silinen alanı yazılabilir olarak işaretler" sanırım okuduğum yazıda söylenen buydu, küçük verilerde bir şekilde hallediyor ama ciddi büyük verilerde galiba zamana ihtiyaç duyuyor. En azında ardarda işlem yapılmaya kalkılırsa. Fiyatlar düştükçe SSD yi böyle işler için kullananlar artacaktır, aynı sorunu yaşayacaklar için yazdım. 700 lira saymışım, çıldırıyor insan. Şimdi böldüm diski, işlemleri sırayla farklı bölümlerde yapıyorum, sorun yok.
Ali amcanın dükkandan aldım, marka model bilgisi pek geçerli değil, daha önceki de aynı kaynaklı, memnunum. mSSD, dönüştürücü ile kullanıyorum. Sorun çıkarmıyor, 500 hız da yeterli zaten.
WEIJINTO mSATA SSD, ramin boydan kaybedip ene ekleneni. Kasam çok küçük, normal 2.5 disk sığmıyor.

Çevrimiçi highwayE6

• Forum Gurusu
« Yanıtla #5 : 31 Mayıs 2019, 22:37:07 »
Dosyaların işaretlenmesi konusunda dosya boyutunun çok fazla bir önemi yok. Ancak SSD lerin fiziksel yapısı belli bir yazma silme ömrüne sahipler. Bu sayı küçümsenmeyecek kadar büyük olmakla beraber SSD nin imalatçısı, kullanılan teknolojik yapısı yaş gibi faktörler önemli. Bu yüzden SSD leri HDD ler gibi dosya sıralaması yaparak düzenleme işlemi yapılmamalıdır ve yapmayız. Belkide SDD yaşlandı iyiden iyiye bilemiyorum.
Şüphesiz burada yapmaya çalıştığım(mız) tam kesin bir teşhis koymaktan öte neler olmuş olabileceği konusunda fikir yürütmek. SSD yi fiziksel ve yazılım olarak denetleyebilecek donanımlarımız maalesef yok.
Son bir atış yapayım  :) SSD nin sıcaklığı ne durumda. İnanıyorum ki bu önemli bir faktör olabilir ve elimizde bu türden kontroller haricinde yapabileceğimiz pek bir şey yok. Donanımın özellikle bu kadar pahalı olduğu dönemde durumunuz can sıkıcı maalesef  :(
Bu arada bende video editing konusunda merkalının biraz ötesinde ilgiliyim. Düzenlemee için Edius  / Adobe premiere ve After efekt kullanıyorum. Dosya okuması HDD hızı 7200 devirle birlikte oldukça yeterli ve SSD çok etkili olmuyor. Bende 256 GB SSD kullanıyorum ama işletim sisteminin hızlı çalışması haricinde edit işlemlerine katkısı pek fazla değil. Şüphesiz HD videodan bahsediyorum. Formatlar arası değiştirme için Any Video Converter kullanıyorum ve burada da işlem süresi disk okuma hızından yavaş olduğundan  özellikle SSD hızı gerekmiyor. Ancak Dosyaları diskler arası kopyalamada şüphesiz HDD SSD farkı çok fazla. Kolay gelsin
« Son Düzenleme: 31 Mayıs 2019, 22:49:06 Gönderen: highwayE6 »

Çevrimdışı nersin

• Meraklı
  • **
« Yanıtla #6 : 02 Haziran 2019, 11:52:06 »
Bu arada bende video editing konusunda meraklının biraz ötesinde ilgiliyim.
Olay hobi olunca ergonomi kaygısı pek olmuyor, işin suyunu çıkarıp virtualdub2 ile sıkıştırılımamış olarak açıyorum, kimileri 30 gb olabiliyor, sonra muhtelif programlarla mkv filan yapıyorum, yani disk okuma hızı bende problem. Ne gerek var derseniz aynen öyle.

(ilk mesajda yazdığım linki buldum tekrar. garbage collection ve trim işleminden bahsediyor, boşta bekletme trim çalışmıyorsa gerekiyormuş. http://www.ssd.info.tr/ssd-suruculer-zaman-gectikce-yavaslar-mi/)
Cevaplar için teşekkürler.