Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. Aktivasyon epostanız mı yok?

Kullanıcı adınızı, şifrenizi ve aktif kalma süresini giriniz

Duyurular:

Çoğunluğu BÜYÜK HARFLERLE yazılmış başlık ve iletiler okunabilirliği olumsuz etkilemektedir ve ilan bölümü dışında yasaktır, özen göstermenizi rica ederiz...

Gönderen Konu: mürekkep püskürtmeli, nokta vuruşlu, inkjet, lazer yazıcı nedir?  (Okunma sayısı 58415 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı gamgam

 • Yeni Üye
 • *
 • İleti: 77
Aslinda lazer yazıcılar ve diğerleri şeklinde bir ayırım yapabiliyorum.
Ancak bu mürekkep püskürtmeli, inkjet, nokta vuruşlu yazıcılarda fark nedir?
Hangisi eski teknolojidir, hangisi makbuldur?
Bir zahmet cevaplarsanız çok sevinirim.
Şimdiden teşekkürler

Çevrimdışı Hypnotica

 • Meraklı
 • **
 • İleti: 289
Nokta vuruslu yazıcılar aynı anda bir kac kagıt basmak ve kartus tasarrufu saglamak amacıyla bankalarda kamu binalarında vb. yerlerde kullanılır. Aynı basacagınız kagıtların arasına istediginiz kadar karbon kagıdı sallarsınız nokta vuruslu oldugu ıcın aynı anda bir cok sayfa yazabilirsiniz. Cok fazla ses cıkarır ama kartusunu bir dolma kalemle bile doldurabilirsiniz. Bildigim kadarıyla en pahalı yazıcı çeşitlerinden biri.
Sovereign.

Çevrimdışı olumlucumle

 • Kıdemli Üye
 • ***
 • İleti: 3,727
Rise The Riders of Theoden!
Swords shall be shaken.
Shields shall be splintered.
A sword day!A red day!
When the Sun rises...

BAN

Çevrimdışı gamgam

 • Yeni Üye
 • *
 • İleti: 77
biraz ayip olmuyor mu?

Çevrimdışı Detay

 • Meraklı
 • **
 • İleti: 372
Arkadaş sanırım yanlış link verdi. Bilerek olmamıştır..

Çevrimdışı highwayE6

 • Forum Gurusu
 • ****
 • İleti: 8,582
Genel bir bakış olarak yazıcılar;
Nokta vuruşlu yazıcılar: Bu yazıcılarda kafa tabir edilen kısımda teknolojisine ve amacına göre 8 - 16 - 32 pin (iğne gibi) vardır ve bunlar küçük bir matris şeklinde dizilmişledir. Gönderilen harfin tipine uygun olarak bu pinlerin bazıları öne çıkar. Kafa ile kağıt arasında eski daktilolarınkine benzer yaklaşık 1 cm genişlikte mürekkep emdirilmiş bir bant vardır ve pinler bu bant a vurunca izi kağıda çıkar.  Kafa yatay eksende hareket ederek satırı tümden yazar ve başa döner bu sırada kağıt traktör tabir edilen bir mekanizma ile ( kağıtlarının yanlardaki özel delikli kısım bu işe yarar) bir adım ilerleyerek ikinci satıra başlatır.  Yazıya baktığınızda özellikle 8 pinlerde bu noktalar belirgin bir şekilde görülürler.Kafadaki iğne sayısı çoğaldıkça yazı kaliteside artar. En büyük avantajları basit bir kopya kağıdı yada kendinden kopyalamalı kağıt yardımı ile çoklu kopayalamaya izin vermesidir. Kafanın vuruşu tüm kağıt katmanlarında yazının çıkmasını sağlar.
En yavaş ve gürültülü yazıcılar bunlardır. Ancak muhasebeden bilgi fişlerine kadar birçok alanda hala çoklu kopya avantajı ile çok kullanılmaktadır.
Bu türün gelişmiş örnekleri de vardır. Örneğin çok sayıda aboneye fatura kesecekseniz ve çoklu kopyaya olması gerekiyorsa bu iş günler haftalar alabilir. Bu tekniğin bir diğer  tasarımı bu iş için geliştirilmiştir. Bunlara satır yazıcı diyoruz. Burada kafa tek harfi yazıp hareketle 2. harfi yazacağına tüm kağıt genişliğinde yapılan kafa tüm satırı tek defada basabilecek şekilde genişletilmiştir. Sadece kağıt aşağıya doğru hareket eder ve gerçekten hızlı bir çözümdür. Ciddi gürültülü oldukları ve tozdan etkilendikleri için ayrıca bir yazıcı odasında kullanılırlar.
Ink jet - mürekkep püskürtmeli yazıcılar: Birçok mürekkep çeşidi  ve kafa tasarımına rağmen genel olarak bir mürekkep mikro damlasının kafanın tipine göre harfin veya oluşturulmak istenen şeklin gerektirdiği noktalarda kağıda püskürtülmesi tekniği ile çalışırlar. Burada da kafa yatay eksen hareket ederek her karakteri ayrı ayrı oluşturur ve kağıdın hareketi ile bir alta geçilir.  Her satırda bir karakter tamamen basılması yerine çok satırda baskı yapılarak ve mürekkep damlasının büyüklüğü kontrol edilerek oldukça yüksek kalitede çıktı alınabilir. Özellikle grafik uygulamalar için çok iyi sonuçlar verirler. Çoklu mürekkep kafası yardımı ile çok renkli çıktı almak mümkündür.
Bu grupta bir çok firma değişik mürekkep ve püskürtücü tasarımına sahiptir. Bazı mürekkepler sıvı iken bazıları jel hatta katıya yakındır. Ayrıca bouble jet mürekkebi ısıtarak bir balon gibi şişirip kafadan püskürtür iken bir diğeri piezo elektrik tekniği ile bu damlacıkları oluşturur. Mürekkep ve kullanılacak uygun kalitedeki kağıtlar ile çok iyi renkli grafik ve fotoğraf çıktısı almak mümkündür. Büyük boyutta çıktı almaya uygundurlar. Çıktı kalitesinde en büyük ayrım noktaların sıklığına göre (dpi denilen bir birim ile belirtilir)  belirtilir.
Lazer yazıcılar: Diğer yazıcılardan bambaşka bir teknik ile çalışırlar. (fotokopi cihazlarına çok benzerler)  Fotokopide Dram adı verilen bir silindir üzerine sayfada istenilen şekil yazı vs elektrostatik olarak oluşturulur ve toner   adı verilen toz boya bu dramın üzerine gönderilir. Elektrostatik alanın yüklerine göre kağıt üstüne toz boya (toner) uygun noktalarda birikerek basılması istenilen şeklin kendisi oluşturulur ve hemen arkasından iyice ısıtılmış bir silindir arasından geçirilerek pişirilir ve yazı- şekil sabitlenir. Yazıcılarda sistem daha basitleştirilmiş ve lazer ışığı yardımı ile fotokopideki benzer aşamalar gerçekleştirilir. Oldukça hızlıdırlar. Grafik basmaya uygundurlar ancak kağıt boyutu sınırları vardır. Farkı renk tonerlerin kullanımı ile renkli baskı verebilirler. Bunda da dpi dediğimiz nokta yoğunluğu baskı kalitesinin en önemli tanımıdır.
Termal baskı yazıcılar: Ribbon denilen önceden hazırlanmış üzeri boyar madde filmi kaplanmış kağıtların üzerine basılması istenilen şekil veya yazı, yazıcı tarafından oluşturulan sıcak bölgeden geçerken kağıda tamamen kaynaşır ve diğer yapışmayan alanlar sıyrılarak sadece boyalı alanın kağıt üzerinde kalması sağlanır.  Bu teknik hemen tüm bar kod ve etiket  oluşturulmasında en çok kullanılan tekniktir. İşe ve amaca uygun boyutlarda oluşturulurlar. Oldukça hızlıdırlar.
Bu tekniğin bir başka uygulaması yine özel ve ısıya duyarlı boyar madde kaplanmış fotoğraf kağıtlarının istenilen bölgelerde değişik derecelerde ısıtılması ve buna göre mürekkebin farklı renkler oluşturması ile yüksek kalitede fotoğraf baskısı elde eden tipleri vardı.
(bu konuda başkaca kaynaklara bakmanızı daha detaylı bilgi için öneriyorum)

Çevrimdışı zombie

 • Onursal Üye
 • ****
 • İleti: 4,051
 • THG Çekiççisi
  • Site
Valla bence doğru link vermiş. Google is your friend demiş atalarımız, google a sorun lütfen. Bu tarz basit soruların cevaplarını google da kolayca bulabilirsiniz.

İnternet güzel bir şey. Şunu bulmam 7 saniyemi aldı aşağı yukarı: http://tr.wikipedia.org/wiki/Yazıcı_(bilgisayar) . Google is our friend.

Highway E6 uzunca yazmış sağolsun. Yine de hep böyle beklemeyin, Google is our friend diyorum hala.

Çevrimdışı highwayE6

 • Forum Gurusu
 • ****
 • İleti: 8,582
Sevgili zombi
Doğrudur google aslında genelleme ile  internet ile birçok soruya yanıt bulabiliriz.
Burada sorulan soruların büyük çoğunluğu da bu türden ve elden geldiğince yanıt veriyoruz.
Çünkü aranan soruya yanıtların nerede olduğu herzaman kolayca bulunamıyor yada arama tekniklerini yeterince bilemiyoruz.
Ama genel bir bakış olarak bu sorunun yanıtı artık burada var ve arama motorlarında örneğin google da kişiler bizim foruma da yönlenebilecekler.
Bence faydalı bir yazı oldu. Sadece google yetmiyor. Yetse bu forum ve benzerleri olmazdı.

Çevrimdışı gamgam

 • Yeni Üye
 • *
 • İleti: 77

Sadece google yetmiyor. Yetse bu forum ve benzerleri olmazdı.

Ben size cok tesekkur ediyorum. Her zaman tüm sorularıma yanıt verdiniz. Elinize sağlık.

Ayrıca cevap verme inceliğinde bulunan Hypnotica'ya da teşekkür ederim tekrardan...

CkocabaS

 • Ziyaretçi
ben bu işten pek anlamam ama kişisel tecrübemi yansıtayım;mürekkep püskürtmeli alacak olursan hp den şaşma..orjinal kartuş almama ve kartuş doldurtma konusunda sıkıntısı bildiğim kadarıyla yok..lexmarkk tan çok çektimde bu konuda(yatıyor şimdi)..bir dönem çalıştığım yerdede defalarca doluma rağmen sorunsuz çalışan hp leri gördükten sonra yorumum bu oldu...yine renksiz lazer düşünülürsede hp nin 1005 modelini önerebilirim...toner 3-4 doluma kadar sorunsuz..sonra değişmesi gerekiyor diye duymuştum